Are pineapples expensive? Because they were in high demand and low in supply, only the extremely wealthy could afford pineapples. … Imported from the Caribbean islands, pineapples that arrived in America were very expensive—one pineapple could cost as much as $8000 (in today’s dollars).
How much do pineapples cost? A pound of whole pineapple typically costs about $2.75, while one sold cut up averages about $4.28 per pound, ShopSmart says. These deal might be worthwhile, the magazine suggests.
What type of account is bad debt reserve? A bad debt reserve is a contra account, which is designed to offset the receivables account with which it is paired. The receivables account has a natural debit balance, while the bad debt reserve has a natural credit balance. The result is a net receivable balance reported in the balance sheet.
Is Magaluf safe at night? 99% of the time Magaluf is fine, perfectly safe, it’s only very late at night and if you’re on your own and very drunk that you’re likely to be targeted by the ladies of the night. They are a bit more aggro than the ones around Veronicas from what I’ve seen over the years.
Are pineapples expensive? – Related Questions
Is puerto rico cheap or expensive?
A vacation to Puerto Rico for one week usually costs around $1,219 for one person. So, a trip to Puerto Rico for two people costs around $2,438 for one week. A trip for two weeks for two people costs $4,876 in Puerto Rico.
Can i put education as a business expense?
To be deductible, your expenses must be for education that (1) maintains or improves skills needed in your present work or (2) a law requires to keep your present salary, status or job. … Expenses that you can deduct include: Tuition, books, supplies, lab fees, and similar items.
How expensive is it to care for a snake pet?
Be prepared to dish out a few hundred bucks to get started. All in all, you’re looking at a total cost of about $100 on the low end and $400 on the high end to set up your snake’s enclosure. Also, plan for about ~$20-30 dollars a month to feed your snake and maintain it’s enclosure.
Is alibaba shipping expensive?
Alibaba shipping is, however, relatively costly compared to normal shipping services from the same country. You may be wondering why it may cost you more to ship products over the same distance and why anyone would opt for this expensive shipping service.
Why is tonic water so expensive?
The prices of some tonic water brands can be shockingly high. … Fever-Tree, a British company, has gone back to the drink’s roots, using cinchona-derived qui nine and cane sugar in its Premium Indian Tonic Water, which makes for an expensive mixer—$6.99 for a four-pack of 7-ounce bottles, or about 25 cents an ounce.
Can you expense travel between company locations?
Deductible travel expenses while away from home include, but aren’t limited to, the costs of: Travel by airplane, train, bus or car between your home and your business destination. … The hotel and the work location of your customers or clients, your business meeting place, or your temporary work location.
Can you claim expenses from an investment property?
If you have an investment property, you can deduct the typical and necessary expenses on your income tax return, which generate taxable income from your property.
Can i deduct special education expenses?
Like other medical expenses, the cost of tuition or tutoring for a special needs child is only deductible if it exceeds 7.5 percent of the parents’ adjusted gross income. Up to the 7.5 percent mark, the parents are responsible for covering their child’s medical expenses.
Are prepaid expenses included in working capital?
Prepaid expenses, a current asset, are included in working capital. Working capital helps determine whether a company can meet its short-term obligations.
What is interest expense net?
Net Interest Expense means interest expense minus interest income, excluding in either case capitalized interest, but including payments in the nature of interest under capital leases if and to the extent characterized as such in accordance with GAAP.
How expensive are groceries in alaska?
When it comes to food prices, Anchorage is one of the most affordable cities in the state; milk costs around $4 per gallon, and a loaf of bread will cost you $3.38. On average, the minimum grocery bill for one person in Alaska is estimated to be $451.71, compared to the national average of $323.72.
Why is freon so expensive?
Because Freon is becoming so hard to find, the cost to buy it has surged. … It’s the principle of supply and demand—as the supply has dropped, the price has surged, and will continue to surge until the demand for it disappears.
What can you claim for work related expenses?
Work-related travel expenses are deductible, as long as you incurred the costs for a taxi, plane, train or car while working away from home on an assignment that lasts one year or less. You can also deduct the cost of laundry, meals, baggage, telephone expenses and tips while you are on business in a temporary setting.
Are rubber roofs expensive?
The average cost for rubber roofing is $300-$400 per square. Although rubber roofing is more expensive, its lifespan is double that of asphalt roofing so over the long term it will actually cost less. It is more cost-efficient as well, which will save you money on your energy expenses.
Is volvo insurance expensive?
Volvos are often some of the least expensive luxury cars to insure. The average monthly cost for auto insurance for Volvo owners is $157 and about $1,848 a year. While lots of factors go into determining your insurance rate, the make and model of the vehicle you drive is one of the biggest.
Why is gtx 1050 ti so expensive?
Since it’s over 2 years old it really should be in the ~80–$100 range. Granted since I doubt Nvidia is making more GP107’s chips there is the “Supply/Demand curve” could be why their still expensive since they’re not being made anymore, and the supply is low. However due to the mining craze all GPU prices are inflated.
Are deductions allowed for expenses against hobby income?
Beginning in 2018, the IRS doesn’t allow you to deduct hobby expenses from hobby income. you must claim all hobby income and are not permitted to reduce that income by any expenses. For tax years prior to 2018, you can deduct expenses as an itemized deduction subject to 2% of your adjusted gross income.
Is natural gas cheap or expensive?
Yes, natural gas offers an affordable source of energy. According to an IHS study, 800 trillion cubic feet of natural gas can be developed for around $3 per cubic foot, and America consumed 27.5 trillion cubic feet of natural gas in 2016.
What is the most expensive pokemon card 2019?
Its rarity explains why it is the most expensive Pokemon card in 2019 being sold on eBay. Pokemon players looking for this card can get it at a price of $500,000 on eBay.
Where is the most expensive property tax in florida?
Property Taxes in West Palm Beach. By our estimates, West Palm Beach has the highest overall local tax burden of the 50 most populous cities and towns in the Sunshine State.