What are the most expensive house in la jolla ca? The biggest home sale in La Jolla’s history — and the third-highest ever in San Diego County — took place a few weeks ago when a beachfront mansion sold for $24.7 million.
Why do private colleges cost more than public? Public universities are heavily subsidized by state governments, which enables them to charge lower tuition rates to students. … Private colleges, on the other hand, are more expensive because they rely more heavily on students’ tuition payments to cover their operating expenses.
Why is private school tuition so high? Private schools are so expensive because they are funded by private organisations and individuals, unlike public schools which are funded by the government. … As a result, private schools get the majority of their funding from parents in the form of tuition.
Is private college worth the cost? Researchers determined that the economic gains for attending a private for-profit college are $551,000, compared to $838,000 for a private nonprofit college and $765,000 for a public college. … Even though students, on average, take out more than twice as much in loans to attend private colleges.”
What are the most expensive house in la jolla ca? – Related Questions
Are accounts payable revenues or expenses?
Accounts payable refers to liabilities, which are obligations that have yet to be paid, and expenses or obligations that have already been paid in an effort to generate revenue.
Which rolex model is the most expensive?
The Rolex GMT Master II Ice is the most expensive model range in the current collection with prices starting from $485,350. The Paul Newman Daytona is the single most expensive Rolex ever sold. It was purchased for $17.8 million during an auction in October 2017.
Why are cockatoos so expensive?
Many cockatoos are rare and endangered in the wild, hence why they’re expensive. The cost of a cockatoo ranges from $80 for a cockatiel to $40,000 for a red-tailed black. Other costs include a large cage, food, toys, perches, and vet care/insurance.
Can i deduct dental expenses in 2018?
If you itemize your deductions for a taxable year on Schedule A (Form 1040), Itemized Deductions, you may be able to deduct expenses you paid that year for medical and dental care for yourself, your spouse, and your dependents.
Why are calculators expensive?
Plastic case, small black and white screen, two semiconductor chips. The batteries are even not rechargeable like a cell phone.” Curtis estimated that each calculator costs about $15-20 to make. Due to the high market price caused by high demand, he guesses that the company can boast a profit margin of over 50 percent.
Why are gold ore more expensive than bar osrs?
Gold ore is the raw material used to smelt a gold bar. Smelting gold ore into a bar gives 22.5 Smithing experience, or 56.2 with the goldsmith gauntlets equipped. Since smelting gold bars is an easy way to gain Smithing experience, gold ore is often sold at higher prices than the bars.
Why action figure so expensive?
they’re very costly and it’ll depend upon the brand of the materials. Sometimes, they focus more on quality instead of watching the worth of the source material. The simple answer is. Anime figures are only toys that easily get dirty and broken once kids start to play with them so why sell them at a high cost.
Are white quartz countertops expensive?
Though expensive, quartz is still cheaper than granite or marble. However, the cost of installing quartz countertops is higher than the cost of installing other types of countertops. … It’s for people who consider their kitchen worktops a long-term investment.
Are non latex condoms more expensive?
A non-latex condom is usually made from polyurethane, a type of plastic, or polyisoprene, an ingredient of natural rubber, or lambskin. … They are, however, more expensive than latex condoms and can’t stretch as much as latex can.
Why is new jersey so expensive?
High population density means that land is expensive (high demand, low supply). High land prices means high rents, which means stores need to either sell more per square foot or they need more customers per day. Higher rents and mortgages means workers need higher salaries, or they’ll move elsewhere. Several reasons.
Why is bad art so expensive?
The reason why some paintings are so expensive is that the artists who painted them are no longer alive anymore. The value of art increases significantly after the artist is dead. … That is why even if a painting looks like a toddler splashed paint on a canvas is worth millions sometimes.
What is the cash left over cash expenses called?
Free cash flow is the cash left over after a company pays for its operating expenses and CapEx. It is the money that remains after paying for items like payroll, rent, and taxes.
How expensive is it to adopt in missouri?
The private domestic adoption of a healthy baby in Missouri typically costs between $5,000 and $40,000. However, some adoption agencies work on a sliding scale and work on what the adoptive family can afford.
Are salary and wages expense deductible?
As a general rule, you can claim a tax deduction for the salary, wages, commissions, bonuses, and other compensation that you pay to your employees, provided the payments meet the following requirements. The compensation must be: … actually paid or incurred in the year for which you claim the deduction.
Is cedar more expensive than treated wood?
On average, cedar deck planks cost between $3 and $7 per square foot, while regular pressure-treated lumber costs between $2 and $5 per square foot. In general, cedar costs about 20% to 30% more than pressure-treated lumber.
What is the most expensive summer camp in america?
Situated on Lake Winnipesaukee, this all-boys camp (ages 7-12) was founded in 1920, and boasts of being the premier sports and adventure camp in the country, with traditional activities like arts and crafts, canoeing, kayaking, and ropes courses.
Are employee stock options an expense?
Under U.S. accounting methods, stock options are expensed according to the stock options’ fair value. … Fair value accounting is now the U.S. generally accepted accounting practice for employee stock options. The fair value is considered a business expense and included in the company’s income statement as a footnote.
What falls under operating expenses of a hedge fund?
Operating expenses are costs associated with executing the day-to-day management and operation of an investment strategy. These typically include legal fees, audit & tax expenses, and third-party administration costs. They may also include more vague costs such as professional fees and research expenses.
Why is tecfidera so expensive?
The more profits they make, the happier the companies make their owners. Biogen, Teva, and other drugmakers give high price tags to their drugs so their profits will be sufficient to reward their owners — the companies’ shareholders — with higher stock prices and, in Teva’s case, with dividends.
What is the most expensive metal?
GoldAuRhodiumRhPlatinumPtPalladiumPdSilverAgIridiumIrRutheniumRuOsmiumOsRheniumReIndiumInCaliforniumCfScandiumScLutetiumLuFranciumFrPlutoniumPu
Why are google products so expensive?
Why are Pixel phones so costly? Google is capable of producing reasonable priced devices(like nexus devices). Releasing costly devices could force some customers to think about other cheaper phones in the market. Also Google releasing new phone every year, so keeping price costly could affect the sales.