Why is an ipad mini more expensive? Apple iPad mini with Apple Pencil. … The iPad mini has always been more expensive than the regular iPad, not least because of its regularly more powerful processor, a higher-resolution display in terms of pixel density and more.
Is sapphire an expensive gem? Sapphires are the most valuable and rarest blue colored natural gemstones. They are a highly desirable gemstone due to their beautiful royal blue color, hardness (second only to diamonds), durability, and luster (sparkle from light performance within the gemstone).
How much should a sapphire cost? Sapphires range from $25 per carat to more than $11,000 per carat; the most expensive one ever sold came in at $135,000 per carat. The price of a sapphire is determined based on its quality, which means that a large, low-quality sapphire is much cheaper than a small but very high-quality sapphire.
Is blue sapphire the most expensive? This 392.52-carat untreated Ceylon sapphire features a cushion-cut stone that draws your gaze into the depths of its captivating blue prism. The stone set a world record for the highest price paid at auction for a sapphire!
Why is an ipad mini more expensive? – Related Questions
What is minimum living expenses?
Basic living expenses, as the name implies, are ones necessary for daily living. Basic living expenses, as the name implies, are ones necessary for daily living, with main categories including housing, food, clothing, transportation, healthcare, and relevant miscellaneous costs.
How expensive is roppongi?
The average price of a 7-day trip to Roppongi is $1,693 for a solo traveler, $3,041 for a couple, and $5,700 for a family of 4. Roppongi hotels range from $65 to $402 per night with an average of $99, while most vacation rentals will cost $120 to $420 per night for the entire home.
What is board expense?
Board will be your meal plan. Along with the basic lodging which is your room, this represents the school’s estimated cost of food for each day you live at school. Every college will have a different meal plan or set of meal plan options. … You may have meal plan options or not.
Can i write off my non dependent son’s medical expenses?
Each parent can claim the medical expenses he or she paid for the child. For this to apply: The child must be in the custody of one or both parents for more than half the year and receive over half of his or her support during the year from his or her parents.
Is aruba expensive to eat?
While meal prices in Aruba can vary, the average cost of food in Aruba is À97 per day. Based on the spending habits of previous travelers, when dining out an average meal in Aruba should cost around À39 per person. Breakfast prices are usually a little cheaper than lunch or dinner.
Why are managed switches so expensive?
The answer lies in the cost of research and development which goes into building these top-of-the-line switches that can deliver such incredible speed and performance. … And this is the reason networks switches are so expensive.
What expenses does a health savings account cover?
You can use HSA funds to pay for deductibles, copayments, coinsurance, and other qualified medical expenses. Withdrawals to pay eligible medical expenses are tax-free. Unspent HSA funds roll over from year to year, allowing you to build tax-free savings to pay for medical care later.
How expensive are droids in star wars?
A handbuilt droid costs $99.99, plus tax, a price which includes a carrying box and instructions (but which, again, doesn’t include any of the add-ons, such as personality-affiliation chips).
Why are concert tickets so damn expensive?
With the music industry reshaped by streaming, it’s a commonly accepted narrative that artists now make most of their income from touring rather than record sales. Many believe that this is why they push up the price of concert tickets.
Can you expense replacement assets?
The regulations state that the cost of incidental repairs that neither materially add to the value of the property nor appreciably prolong its life, but keep it in an ordinarily efficient condition, may be deducted as an expense. New additions are often made to already existing property.
Which is less expensive safeway or harris teeter?
Safeway’s prices were considerably higher than the area’s other traditional supermarket chains’. … But Safeway’s prices averaged seven to eight percent higher than those at Giant, Harris Teeter, Shoppers, and Weis. Those four chains offered very similar pricing overall.
What counts as start up expenses?
Startup costs are the expenses incurred during the process of creating a new business. Pre-opening startup costs include a business plan, research expenses, borrowing costs, and expenses for technology. Post-opening startup costs include advertising, promotion, and employee expenses.
How expensive is napa valley?
A vacation to Napa Valley for one week usually costs around $1,612 for one person. So, a trip to Napa Valley for two people costs around $3,225 for one week.
Is toyota highlander expensive to maintain?
A Toyota Highlander will cost about $5,771 for maintenance and repairs during its first 10 years of service. This beats the industry average for popular SUV models by $3,109. There is also a 16.08% chance that a Highlander will require a major repair during that time.
Can you claim funeral expenses on tax return?
Individual taxpayers cannot deduct funeral expenses on their tax return. While the IRS allows deductions for medical expenses, funeral costs are not included. Qualified medical expenses must be used to prevent or treat a medical illness or condition.
Where do you file coaching expenses on your taxes?
Self-employed individuals include education expenses on Schedule C (Form 1040), Profit or Loss From Business (Sole Proprietorship) or Schedule F (Form 1040), Profit or Loss From Farming.
What is the most expensive steinway baby grand piano?
Franck Pollaro designed this luxury limited edition Steinway model. At over 2 million dollars this one of the most expensive and stunning instruments produced by top piano brands.
Are montessori schools expensive?
Montessori schools have average annual costs ranging between $12,000 and $15,000 for tuition. The price depends on several factors, such as: The age of the child. Whether it is a half or full day program.
Are waste to energy plants expensive?
According to the formula, the cost of a 40,000 tpa plant is $41 million, or $1,026 per ton of annual capacity. A Medium-sized 250,000 tpa plant should cost $169 million, or $680 per ton of annual capacity. These numbers give us the first estimation of how much waste-to-energy is.
How expensive is it to live on campus?
The main factor in the cost of living on a college campus is the total room and board. This is the cost of covering lodging and food for one academic year. According to CollegeBoard, average room and board fees total $10,440 at public schools and $11,890 at private schools.
Why honda cars are expensive?
Hondas are expensive because of a worsening inventory shortage at dealers across the country. A lack of semiconductor chips has resulted in major production problems from most car brands. In the case of Honda, consumers may find their favorite vehicle to be considerably more expensive compared to normal prices.