How expensive is transportation in montreal? Fares: Single rides on the metro will run you $3.50 CAD or $6.50 for two tickets. Day fares are also available and will cost $10. If you’re planning on doing most of your commuting after 6 p.m., opt for the evening pass, which is unlimited until 5 a.m. and only costs $5.50. Note: Children under 11 ride free.
What’s the difference between cost and expense? Cost refers to the cost of production and operations. Expense refers to fixed monthly expenses such as rent, utilities, and other fixed expenses. Cost is an estimated amount that people pay or spend to shop for something. … They define the term expense as something that belonged to business taxes and balance sheets.
What are examples of direct costs? To sum up, direct costs are expenses that directly go into producing goods or providing services, while indirect costs are general business expenses that keep you operating.
What’s the difference between studio and 1-bedroom apartment? The defining difference between a studio and 1-bedroom apartment is that a 1-bedroom features a separate bedroom area that is distinct and closed off from the living room and kitchen area. A studio apartment is generally a self-contained space that houses everything in a single room with a separate bathroom.
How expensive is transportation in montreal? – Related Questions
What is the most expensive college in mn?
Carleton CollegeNorthfieldMacalester CollegeSaint PaulSt. Olaf CollegeNorthfieldBethel UniversitySaint PaulGustavus Adolphus…Saint PeterHamline UniversitySaint PaulMinneapolis College of…MinneapolisCollege of Saint Ben…Minnesota School of…MoorheadAugustana UniversitySioux Falls
How expensive is bringing a dog to the vet?
While on average, routine annual veterinary care might cost between $200 to $400 for dogs and $90 to $200 for cats, unplanned events such as accidents, injuries, or unanticipated ailments can cost a variable amount more.
How expensive is a practice organ?
The cost of a pipe organ can be as low as $30,000.00 for a used instrument relocated to a new home, to millions of dollars for a new instrument built for a major church or concert hall. The range of cost for a pipe organ for a small to medium sized church is in the area of $200,000.00 – 850,000.00.
What makes mountain bikes so expensive?
Building a carbon frame is incredibly labor-intensive and complicated, and that’s one of the reasons why they’re expensive. A single carbon frame can take between 50 to 100 hours of human handcrafting by assembling hundreds of small carbon pieces, this why you find carbon so expensive especially on mountain bikes.
Why are law firms so expensive?
Lawyers charge a lot of money because they can and people/businesses will pay. That said, not all lawyers charge a lot of money. Some practice poverty law or are young or for whatever reason keep their fees lower. … That said, give the costs of being a lawyer, most charge more per hour than many other jobs.
How expensive is it to travel to tanzania?
So, a trip to Tanzania for two people for one week costs on average TZS2,790,178 ($1,211). All of these average travel prices have been collected from other travelers to help you plan your own travel budget. A vacation to Tanzania for one week usually costs around TZS1,395,089 for one person.
Can i report expenses without a receipt?
You can still claim deductions on your taxes without receipts for every transaction. Keep in mind that you don’t have to send your shoebox full of receipts to the IRS. You’ll only need them if you’re audited (which can happen up to 6 years after filing your taxes).
Can you ever credit bad debt expense?
So, an allowance for doubtful accounts is established based on an anticipated, estimated figure. A company will debit bad debts expense and credit this allowance account.
Are rental repairs capitalized or expensed?
Anything that increases the value of your rental property or extends its life is considered a capital expense. As such, it must be capitalized and depreciated over multiple years.
Is cambria less expensive than granite?
Although Cambria can run a bit more expensive than lower grade Granite, the more desirable premium Granite is consistently more expensive than Cambria, often making Cambria the more affordable choice.
Are massages qualified hsa expenses?
In certain cases, the massage is deemed medically necessary, and can be classified as a qualified medical expense. In a case like this, accountholders can use their HSA to pay for the massage.
What is the most expensive movie ever produced?
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides officially holds the record, with a budget of $378.5 million, while The Hobbit trilogy stands as the most expensive back-to-back film production, with combined costs of $623 million after tax credits.
What is the most expensive hot pepper?
Aji Charapita Hot Pepper. Selling for very high prices to Lima’s best chefs, this pepper is the most expensive in the world! The north Peruvian jungle native is a wild bushy plant which produces hundreds of hot, small (.
How expensive is domestic adoption?
When going through an agency, whether domestic or international, costs can easily exceed $30,000 upon completion. Even private adoptions can cost up to $8,000 in some instances. These costs may cover everything from adoption attorney fees to licensing fees and everything else in between.
Why are patio furniture cushions so expensive?
Outdoor cushions are more expensive because they have to be much tougher than the “domestic” kind. The perfect outdoor cushion can get wet and won’t be prone to getting mold or mildew. It’s also color-fast when it gets wet. It won’t fade in the sun or start to yellow.
Is yugioh expensive?
The classic cards are expensive due to the fact that there are only a few cards that are still in good shape. The limited edition and promotional cards are expensive due to the very short supply against a high demand.
Why are houses in wyoming so expensive?
Private land is scarce here because more than 97 percent of the land in Teton County (the county in which Jackson Hole lies) is federally owned or managed by the state.
Why is pvc pipe so expensive?
In fact, PVC prices went up three times in two months as a result of “a very tight market, a robust increase in demand from construction, significantly higher export prices, much lower availability, and the late-settling September ethylene contract price increase,” which only added to PVC production costs, according to …
How expensive is 1911?
The 1911 is often considered a real man’s gun or the pistol of a professional. Prices range from less than $500 to beyond $5000, and that’s before gold inlays, engraving, or genuine ivory grips are added in.
What is depreciation expense used for?
Depreciation expense is that portion of a fixed asset that has been considered consumed in the current period. This amount is then charged to expense. The intent of this charge is to gradually reduce the carrying amount of fixed assets as their value is consumed over time.